Wymarzone miejsce do aktywnego odpoczynku? Pojezierze Dobrzyńskie!

Aktywny wypoczynek na Pojezierzu Dobrzyńskim.
Pojezierze Dobrzyńskie to piękna, malownicza kraina położona w województwie kujawsko- pomorskim, na północ od Kotliny Płockiej i południe od Doliny Drwęcy. Zajmuje obszar położony między rzekami: Drwęcą, Skrą i Wisłą. Ukształtowanie terenu jest różnorodne. Znajdują się tu rejony równinne, jak i pagórkowate, liczne lasy, a także jeziora. Natura była bardzo hojna dla Ziemi Dobrzyńskiej. Aby w pełni poznać uroki tego miejsca, zapraszam do artykułu. 

Trochę historii

Nasi słowiańscy przodkowie zasiedlali tereny Pojezierza Dobrzyńskiego od VI wieku. Powodem tego było oczywiście różnorodne ukształtowanie terenu. Liczne pagórki i wyspy na jeziorach zapewniały schronienie przed nieprzyjacielem. Stare, rozległe lasy dawały pożywienie w postaci dzikiej zwierzyny, natomiast dobre warunki klimatyczne i żyzne gleby pozwalały na uprawę ziemi. Słowianie założyli tam typowy gród- osiedle obronne, które przetrwało aż do XIII wieku. Z badań archeologicznych wynika, że w tamtych czasach powstało tu aż 30 takich grodzisk.

Jeśli chodzi o późniejsze lata, ciekawostką jest to, że Ziemia Dobrzyńska stanowiła ważny punkt na mapie Polski. Przez 300 lat formalnie należała do województwa inowrocławskiego, jednak w 1352 roku stała się samodzielną jednostką administracyjną. Po pokoju toruńskim nastąpił tu znaczny rozwój gospodarczy. Niestety po latach spokojnego życia, na Ziemię Dobrzyńską najeżdżali Szwedzi, dewastując całe wsie. Próby odbudowy skończyły się fiaskiem z powodu wojny północnej, która doszczętnie zniszczyła te tereny.

Po kongresie wiedeńskim Ziemia Dobrzyńska znalazła się pod okupacją rosyjską aż do 1916 roku. Podczas drugiej wojny światowej została włączona do Rzeszy. Polacy zostali pozbawieni praw, a nauczycieli, duchownych, działaczy społecznych mordowano w bestialski sposób. W Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie można zobaczyć ekspozycję poświęconą tym czasom.

Ziemia Dobrzyńska dzisiaj

Wizytówką Pojezierza Dobrzyńskiego są liczne jeziora, powstałe tysiące lat temu przez wody roztapiającego się lodowca. Największe jeziora na Pojezierzu Dobrzyńskim to: Urszulewskie, Żalskie i Wielkie. Rzeka Drwęca, płynąca na północnym zachodzie Ziemi Dobrzyńskiej, to jedyny w Polsce rezerwat ichtiologiczny, w którym pod ochroną są: łosoś, troć, certa i pstrąg.

Na Ziemi Dobrzyńskiej znajduje się także kilka rezerwatów przyrody, takich jak: Szumny Zdrój, Zielona Kępa, czy Bobrowisko. Należy także wspomnieć o starych, gęstych, rozległych lasach, w których spotkamy łosia, jelenia i sarnę.

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, to w tym regionie możemy zwiedzić liczne kościoły, np.: kościół gotycki w Czernikowie z 1370 roku, kościół drewniany w Młyńcu, czy kościół w Skrwilnie. W Dobrzyniu znajduje się Góra Zamkowa nad Wisłą, a w Radzikach Dużych obejrzymy ruiny zamku rycerskiego z 1405 roku. Najchętniej odwiedzanym miejscem jest wieś Szafarnia, gdzie wakacje spędzał Fryderyk Chopin. Należy także wspomnieć o szlaku kajakowym na rzece Skrwa, a także pięknym Rypinie i Lipnie. Pomysłów na odpoczynek znajdziemy tu więc dużo.

Działki rekreacyjno- wypoczynkowe w Pojezierzu Dobrzyńskim

Pojezierze Dobrzyńskie to nie tylko świetny region z mnóstwem atrakcji turystycznych. Może być także wymarzonym miejscem zamieszkania, rekreacji, czy wypoczynku.

Położenie działek rekreacyjno- budowlanych w Pojezierzu Dobrzyńskim jest idealne dla całej rodziny. Znajdziemy tu świetne warunki do kontaktu z naturą, oazę ciszy i spokoju, a także piękne krajobrazy i okolice sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi. Posiadanie działki rekreacyjnej nad jeziorem zachęca do wycieczek kajakowych, długich spacerów po lesie, czy organizowaniu spotkań ze znajomymi.

A może warto posiadać dom jednorodzinny w super lokalizacji? Pojezierze Dobrzyńskie może być Twoim miejscem!